Детралекс веноз оқим тизимига таъсир кўрсатади:
Ушбу дори препаратининг одам организмидаги фармакологик хусусиятлари, назорат қилинувчи икки томонлама қоронғулаштирилган клиник тадқиқотлар билан препаратнинг веноз гемодинамикага таъсирини ўрганиш имконини берувчи объектив ва миқдор усулларни қўллаган ҳолда исботланган.
- боғлиқлик доза-самара:
Статистик- аҳамиятли дозага боғлиқ самара қуйидаги веноз плетизмографик кўрсаткичлар учун намойиш этилган: веноз хажм, веноз кенгайиш,веналарнинг бўшаш вақти. Доза ва самаранинг оптимал нисбати кунига 1000 мг қабул қилинганда кузатилади.
- веналар тонусини оширувчи таъсир:
Веналар тонусини оширади: симобли тензиометр билан веноз окклюзион плетизмография ёрдамида веналарнинг бўшаш вақти камайгани кўрсатилган.
- микроциркулятор таъсир:
Назорат қилинувчи икки томонлама қоронғулаштирилган тадқиқотлар, ушбу дори препаратининг плацебодан статистик- аҳамиятли фарқини намойиш этган. Капиллярлар мўртлиги белгилари бўлган беморларда препарат ангиостереометрик баҳоланган капиллярлар резистентлигини оширади.
Клиник амалиётда:
Плацебо-контролируемые двойные слепые клинические исследования продемонстрировали терапевтическую активность лекарственного препарата при лечении хронической венозной недостаточности (функциональной и органической) нижних конечностей.
Фармакокинетика
14С-нишонланган диосминли дори препаратини оғиз орқали қабул қилган одамда:
- организмдан асосан ахлат орқали чиқарилади; препаратнинг қабул қилинган дозасининг ўртача 14% и сийдик билан чиқарилади.
- T1/2 11 с.ни ташкил этади.
- Препарат фаол метаболизмга учрашини, сийдикда фенол кислоталари мавжудлиги тасдиқлайди.
Қўллаш учун кўрсатмалар
Оёқлардаги функционал ва органик сурункали веноз етишмовчилиги белгиларини даволаш:
- оёқлардаги оғирлик ҳисси,
- оғриқ,
- тунги томир тортишишлари.
ўткир геморроидал хуружлар билан боғлиқ бўлган функционал белгиларни даволаш.
Қўллаш усули ва дозалаш
ДЕТРАЛЕКС қабул қилаётган вақтингизда доим шифокор ёки фармацевт кўрсатмаларига қатъий амал қилинг. Агар препаратни тўғри қабул қилаётганлигингизга шубҳангиз бўлса, шифокор ёки фармацевт билан маслаҳатлашишингиз лозим.
Дозалаш тартиби:
Детралекс 500 мг:
Вена томирларининг сурункали касалликларида дозалаш тартиби:
Оддий дозалаш:
2 таблетка,
пленкали қобиқ билан ўралган таблеткадан суткада, 1 таблетка тушликда ва 1 таблетка кечқурун овқат вақтида.
еды.
Ўткир геморроидал хуруж даврида:
6 таблетка, пленкали қобиқ билан ўралган,
кунига 4 кун давомида, кейин – 4 таблетка 3 кун давомида.
Детралекс 1000 мг:
1 таблетка,
пленкали қобиқ билан ўралган, суткада 1 маҳал, эрталаб, овқатланиш вақтида қабул қилиш тавсия этилади.
Пленкали қобиқ билан ўралган таблеткадан
суткада 3 маҳал, 4 кун давомида (1 эрталаб, 1 кундузи ва 1 кечқурун), сўнг суткасига 2 таблеткадан 3 кун давомида (1 эрталаб ва 1 кечқурун).
Қабул қилиш усули:
Оғиз орқали
Препаратни қабул қилиш давомийлиги
Шифокорингиз ёки фармацевт даволаш давомийлиги тўғрисида сизни хабардор этади. Даволашни аввал шифокорингиз ёки фармацевт билан маслаҳатлашмай тўхтатманг.
Агар ДЕТРАЛЕКС қабул қилишни унутиб қўйган бўлсангиз
Кейинги дозани икки карра оширманг.
Агар сизда ушбу препаратни қўллаш бўйича қўшимча саволлар туғилган бўлса, даволовчи шифокорингиз ёки фармацевтга мурожаат этинг.
Ножўя таъсирлар
Бошқа барча дори препаратлари каби ДЕТРАЛЕКС ҳам, барча беморларда бўлмаса ҳам ножўя таъсирлар келтириб чиқариши мумкин.
Эҳтимолий ножўя таъсирлар:
- Кенг тарқалган ( 10 тадан 1 та бемордан кам, аммо 100 тадан 1 та бемордан кўп ҳолларда): диарея, диспепсия, кўнгил айниши, қусиш
- Кенг тарқалмаган ( 100 тадан 1 та бемордан кам, аммо 1000 тадан 1 та бемордан кўп ҳолларда):колит
- Кам ҳолларда ( 1000 тадан 1 та бемордан кам, аммо 10000 тадан 1 та бемордан кўп ҳолларда): бош айланиши, бош оғриғи, умумий ҳолсизлик, тошма тошиши, қичишиш, қаварчиқлар
- Частотаси номаълум : юз, лаб, қовоқларнинг алоҳидаланган шиши; қоридаги оғриқлар. Жуда кам ҳолларда Квинке шиши.
Агар препаратни қабул қилиш фонида жиддий ножўя таъсирлар ёки ушбу йўриқномада санаб ўтилмаган ҳар қандай ножўя таъсирлар кузатилса шифокор ёки фармацевтга мурожаат этинг
Қарши кўрсатмалар
Фаол модда ёки ёрдамчи моддаларнинг бирига нисбатан юқори сезувчанлик.
ДЕТРАЛЕКС қабул қилиш давомида ўта эҳтиёткорликка амал қилинг. Ушбу дори воситаси госпитализацияланган ёки ҳаракатсиз беморларда флебит хавфини олини олиш учун етарли эмас. Веноз етишмовчиликни даволаш учун эластик пайпоқлардан фойдаланиш каби махсус чораларни қўллаш зарур бўлиш мумкин. Даво чораларига қарамай безовта этаётган оғриқлар, анал қон кетишлар геморрой эмас, бошқа касаллик сабабли юзага келаётган бўлиши мумкин: даволовчи шифокорингиз билан маслаҳатлашинг.
Худди шундай, кутилмаганда ўзида анал қон кетишларни сезган 50 ёшдан катта беморлар даволовчи шифокорлари билан маслаҳатлашишлари зарур.
Ўткир геморройни симптоматик даволаш учун ушбу препаратни қабул қилиш, бошқа орқа тешик касалликларини даволаш зарурияти йўқлигини истисно этмайди.
Агар касаллик белгилари тез ўтиб кетмаса, проктологик кўрикдан ўтиш ҳамда даволашни қайта кўриб чиқиш лозим.
Дориларнинг ўзаро таъсирлари. Бошқа препаратларни қабул қилиш
Бошқа препаратларни қабул қилиш
Агар сиз бошқа, шу жумладан, шиқокор рецептисиз бериладиган препаратларни қабул қилаётган ёки яқинда қабул қилган бўлсангиз бу ҳақида даволовчи шифокорингиз ёки фармацевтга хабар беринг.
Алоҳида кўрсатмалар
Ҳомиладорлик ва кўкрак билан озиқлантириш
Агар сиз ҳомиладор ёки кўкрак билан озиқлантираётган, ҳомиладорликни таҳмин этаётган ёки режалаштираётган бўлсангиз, ушбу препаратни қабул қилишдан аввал шифокор ёки фармацевт билан маслаҳатлашинг. Эҳтиёткорлик мақсадида Детралексни ҳомиладорлик вақтида қабул қилиш тавсия этилмайди.
Ҳомиладолик – бу аёл ҳаётининг, шифокор маслаҳатисиз ҳеч қандай дори воситаларини қабул қилмаслик жуда муҳим бўлган алоҳида даври бўлиб, агар сиз ҳомиладорликни режалаштираётган бўлсангиз, шифокорингиз билан маслаҳатлашинг.Ушбу даврда организмга бўлган ҳар қандай хавфли таъсирдан узоқроқ бўлиш зарур.
Кўкрак билан озиқлантириш: препаратнинг кўкрак сутига ажралиб чиқиши тўғрисидаги маълумотлар мавжуд эмаслиги сабабли кўкрак билан озиқлантириш даврида ушбу препаратни қабул қилиш тавсия этилмайди. Автотранспорт хайдаш ва механизмларни бошқариш
ДЕТРАЛЕКС автомобил ёки машина ускуналарини бошқариш қобилиятига ҳеч қандай таъсир кўрсатмайди ёки жуда сезиларсиз таъсир кўрсатади.
Дозанинг ошириб юборилиши
Агар сиз Детралексни керагидан кўп миқдорда қабул қилиб юборган бўлсангиз, дарҳол бу хақида шифокорингиз ёки фармацевтга хабар беринг.
Детралекс дозасининг ошириб юборилиши тўғрисидаги маълумотлар чегараланган; диарея, кўнгил айниши, қориндаги оғриқлар, қичишиш ва тошма тошиши тўғрисида хабар берилган.
Чиқарилиш шакли ва сақлаш шароити
Чиқарилиш шакли:
— пленкали қобиқ билан ўралган 30 та таблетка тутувчи қадоқ: картон қутига жойлаштирилган пленкали қобиқ билан ўралган 15 та таблетка тутувчи 2 контур ячейкали ўрам, шунингдек, бемор учун маълумотлар берилган йўриқнома.
— пленкали қобиқ билан ўралган 60 та таблетка тутувчи қадоқ: картон қутига жойлаштирилган пленкали қобиқ билан ўралган 15 та таблетка тутувчи 4 контур ячейкали ўрам, шунингдек, бемор учун маълумотлар берилган йўриқнома.

Одна таблетка содержит:
Вспомогательные вещества: целлюлоза микрокристаллическая, желатин, магния стеарат, натрия крахмал гликолят Тип А, тальк.
Пленочная оболочка: глицерол, гипромеллоза, макроголь 6000, магния стеарат, железа оксид красный (Е 172), натрия лаурилсульфат, титана диоксид, железа оксид желтый.
ОПИСАНИЕ:
овальные таблетки, оранжево-розового цвета, покрытые пленочной оболочкой, с риской с обеих сторон.
Фармакотерапевтическая группа: капилляро стабилизирующие средства, биофлавоноиды.
Код АТХ: C05CA53
Фармакологические свойства
В фармакологии:
Детралекс оказывает влияние на систему венозного оттока:
— на венозном уровне — понижает растяжимость вен и венозный застой;
— на уровне микроциркуляции — нормализует капиллярную проницаемость и повышает резистентность капилляров.
В клинической фармакологии:
Фармакологические свойства данного лекарственного препарата у человека были подтверждены контролируемыми двойными слепыми клиническими исследованиями с использованием объективных и количественных методов, позволяющих изучить действие препарата на венозную гемодинамику.
— зависимость доза-эффект:
Статистически-значимый дозозависимый эффект был продемонстрирован для следующих венозных плетизмографических параметров: венозной емкости, венозной растяжимости, времени венозного опорожнения. Оптимальное соотношение дозы и эффекта наблюдается при приеме 1000 мг в день.
— венотонизирующая деятельность:
Повышает венозный тонус: с помощью венозной окклюзионной плетизмографии с ртутным тензиометром было показано уменьшение времени венозного опорожнения.
— микроциркуляторная деятельность:
Контролируемые двойные слепые исследования продемонстрировали статистически-значимое отличие данного лекарственного препарата от плацебо. У пациентов с признаками ломкости капилляров он повышает капиллярную резистентность, оцененную ангиостереометрически.
В клинической практике:
Плацебо-контролируемые двойные слепые клинические исследования продемонстрировали терапевтическую активность лекарственного препарата при лечении хронической венозной недостаточности (функциональной и органической) нижних конечностей.
Фармакокинетика
У человека, при пероральном приеме лекарственного препарата с 14С-меченым диосмином:
— выводится из организма в основном с калом; с мочой выводится в среднем 14% принятой дозы препарата.
— T1/2 составляет 11 ч.
— Препарат подвергается активному метаболизму, что подтверждается присутствием феноловых кислот в моче.
Показания к применению
Лечение симптомов функциональной и органической хронической венозной недостаточности нижних конечностей:
— чувство тяжести в ногах,
— боль,
— ночные судороги.
Лечение функциональных симптомов, связанных с острыми геморроидальными приступами.
Способ применения и дозы
При приеме ДЕТРАЛЕКСА всегда строго соблюдайте указания врача или фармацевта. Если вы сомневаетесь в правильности приема препарата, вы должны посоветоваться с врачом или фармацевтом.
Режим дозирования:
Детралекс 500 мг:
При хронических заболеваниях вен:
Обычная дозировка:
2 таблетки,
покрытые пленочной оболочкой, в день, 1 таблетка в обед и 1 таблетка вечером во время
еды.
При остром геморроидальном приступе:
6 таблеток, покрытых пленочной оболочкой,
в день в течение 4 дней, затем – 4 таблетки в день в течение 3 дней.
Детралекс 1000 мг:
1 таблетка,
покрытая пленочной оболочкой, в сутки, предпочтительно утром во время приема пищи.
По 3 таблетки, покрытые пленочной оболочкой, в
сутки в течение 4 дней (1 утром, 1 днем и 1 вечером), затем по 2 таблетки в сутки в течение 3 дней (1 утром и 1 вечером).
Способ применения:
Пероральный прием
Продолжительность применения препарата
Ваш врач или фармацевт сообщит вам о продолжительности терапии. Не прекращайте лечение без предварительной консультации со своим врачом или фармацевтом.
Если вы забыли принять ДЕТРАЛЕКС
Не удваивайте последующую дозу.
Если у вас возникли дополнительные вопросы относительно использования данного препарата, обратитесь к своему лечащему врачу или фармацевту.
Побочные действия
Как и все остальные лекарственные препараты, ДЕТРАЛЕКС, хотя и не у каждого пациента, может вызывать побочные эффекты.
Возможные побочные эффекты:
— Распространенные (менее чем у 1 пациента из 10, но более чем у 1 пациента из 100): диарея, диспепсия, тошнота, рвота
— Нераспространенные (менее чем у 1 пациента из 100, но более чем у 1 пациента из 1000): колит
— Редкие (менее чем у 1 пациента из 1 000, но более чем у 1 пациента из 10 000): головокружение, головная боль, недомогание, сыпь, зуд, крапивница
— Частота не известна: изолированный отек лица, губ, век; боль в животе. В особо редких случаях отек Квинке.
Если на фоне приема препарата отмечаются серьезные побочные действия или любые побочные действия, не перечисленные в этом вкладыше, обратитесь к врачу или фармацевту.
Противопоказания
Повышенная чувствительность к активному веществу или к любому из вспомогательных веществ.
Проявляйте особую осторожность при приеме ДЕТРАЛЕКСА
Данного лекарственного препарата недостаточно для предотвращения риска флебита у госпитализированных или обездвиженных пациентов.
Для лечения венозной недостаточности может потребоваться принять специальные меры, такие как использование эластичных чулок.
Непрекращающиеся несмотря на лечение боли, анальное кровотечение может быть
вызвано не геморроем, а другим заболеванием: проконсультируйтесь со своим лечащим врачом.
Аналогично, пациентам в возрасте старше 50 лет, заметившим неожиданное анальное кровотечение, необходимо проконсультироваться с лечащим врачом.
Прием данного препарата для симптоматического лечения острого геморроя не исключает необходимости лечения других анальных заболеваний.
Если симптомы не проходят быстро, необходимо пройти проктологическое обследование и пересмотреть лечение.
Лекарственные взаимодействия. Прием других препаратов
Прием других препаратов
Если вы принимаете или недавно принимали другие препараты, включая препараты, отпускаемые без рецепта, сообщите об этом своему лечащему врачу или фармацевту.
Особые указания
Беременность и кормление грудью
Если вы беременны или кормите грудью, предполагаете или планируете беременность, посоветуйтесь с врачом или фармацевтом перед приемом этого препарата.
В целях предосторожности нежелательно принимать Детралекс во время беременности
Беременность – это период в жизни женщины, когда особенно важно не принимать никакие лекарственные препараты без консультации с врачом. Таким образом, в случае если вы планируете беременность, проконсультируйтесь со своим врачом. В данный период необходимо избегать любого опасного воздействия на организм.
Кормление грудью: поскольку данные о выделении в молоко отсутствуют, в период кормления грудью необходимо избегать приема данного препарата.
Вождение автотранспорта и управление механизмами
ДЕТРАЛЕКС не оказывает никакого или оказывает очень незначительное влияние на способность управлять автомобилем или машинным оборудованием.
Передозировка
Если вы приняли больше Детралекса, чем требуется, незамедлительно сообщите об этом своему врачу или фармацевту.
Данные о передозировке Детралекса ограничены; сообщалось о таких симптомах, как диарея, тошнота, боль в животе, зуд и сыпь.
Форма выпуска и условия хранения
Форма выпуска:
— Пачка, содержащая 30 таблеток, покрытых пленочной оболочкой: 2 контурных ячейковых упаковки, содержащих по 15 таблеток, покрытых пленочной оболочкой, а также вкладыш с информацией для пациента, вложенный в картонную пачку
— Пачка, содержащая 60 таблеток, покрытых пленочной оболочкой: 4 контурных ячейковых упаковки, содержащих по 15 таблеток, покрытых пленочной оболочкой, а также вкладыш с информацией для пациента, вложенный в картонную пачку
Не все расфасовки могут иметься в продаже
Хранение
Хранить при температуре не выше 30°C.
Держать препарат вне видимости и в недоступном для детей месте.
Не используйте данный препарат по истечении срока годности, указанного на упаковке.
Срок хранения
Срок хранения: 4 года
Условия отпуска из аптек
Без рецепта.
Производитель и держатель регистрационного удостоверения
Держатель регистрационного удостоверения и изготовитель
Les Laboratoires Servier
50, rue Carnot
92284 Suresnes cedex
France (Франция)
Производитель
Les Laboratoires Servier Industrie
45520 Gidy
Наименование и адрес организации, принимающей претензии (предложения) по качеству лекарственных средств на территории Республики Узбекистан: